Докторске студије - Студије наука безбедности

Циљ предмета 

Студенти треба да усвоје нова и прошире постојећа знања о појму, садржају и значају разумевања еколошке и климатске безбедности као горуће теме како у светским оквирима тако и у Србији. С обзиром на то да климатска безбедност изазива велико интересовање академске заједнице, јавности и политичких актера, кроз мултидисциплинарни приступ студенти ће се упознати са њеним најважнијим аспектима. То се нарочито односи на рањивост и очување виталних ресурса као што су водни ресуси и ресурси хране, исправност ваздуха, климатске пројекције, миграције, политичке и социјалне аспекте, мере ублажавања и адаптације, као и здравље становништва. 

Исход предмета 

Након завршетка студија студент треба да буде способан да: идентификује природне и антропогене покретаче климатских промена; oпишe утицаје климатских промена на пољопривреду, водне ресурсе, исправност ваздуха и здравље људи; разуме уобичајене моделе и сценарије климатских промена; упореди различите стратегије ублажавања климатских промена и опције политике климатских промена; разуме еколошке, социјалне и економске аспекте утицаја, адаптације и ублажавања на глобалној и локалној скали и процени политику климатских промена и потребу за друштвеним променама нарочито у светлу не само климатских промена него и пандемије.

Циљ предмета 

Усвајање свести и чињеница о проблему и значају енерегетске безбедности, управљања природним ресурсима и одрживим развојем. Упознавање са појмовима, проблемима данашњице (према ОУН), историјским догађајима у вези сукоба који су се водили због енергетских и других ресурса. Разумевање концепта енергетске безбедности у светлу модерних политичких и безбедносних теорија и политичке економије. Усвајање неопходних квалитативних и квантитативних знања неопходних за разумевање врста и карактеристика ресурса, тржишта и инфраструктуре. Упознавање, разумевање и класификација доминантних берзантских материјала, потражње и понуде енергије, тржишта енергије и ресурса, глобалног снабдевања енергијом и стратешким сировинама, стратешких резерви, рањивости енергетске инфраструктуре и путева снабдевања, логистике, утицајних фактора и политике цена. Упознавање и разумевање климатских промена и њихових узрочника, концепта одрживог развоја и управљања климом. Упознавање са могућностима и развојем ниско угљеничне привреде и нових технологија. Оспособљавање за индентификацију и процену ризика и претњи по безбедност у предметној области. Усвајање знања о управљању ресурсима, развојем и енергетиком првенствено преко анализе енергетских и стратегија одрживог развоја. Разумевање правних и етичких аспеката са посебним освртом на енергетику. Анализа права енергетике укључујући успостављање баланса између принципа сигурности снабдевања и одрживог развоја, енергетскe ефикасности, на којима се темељи систем правног оквира права енергетике, као и подобласти права енергетике (нафтно право, гасно право, право електроенергетике, право топлотне енергије, право eнергетске ефикaсности, право обновљивих извора права енергетике) и сродне области права (право заштите животне средине, саобраћајно право, сиромаштво). Разумевање значаја конкурeнтности на тржишту енергије и појма државне помоћи. Анализа и креативна примена усвојених знања на примеру Србије. 

Исход предмета  

Студенти ће бити у стању да објасне проблем и значај енерегетске безбедности, управљања природним ресурсима и одрживим развојем. Моћи ће да дефинишу и објасне појмове, проблеме и историјске чињенице. Студенти ће моћи да образложе концепт енергетске безбедности и његове показатеље. Такође ће моћи да опишу и упореде квалитативне и квантитативне показатеље нужне за разумевање врста и карактеристика ресурса, тржишта и инфраструктуре. Кроз наставу ће се обезбедити упознавање, класификација и разумевање доминантних берзантских материјала, тржишта енергије и ресурса, логистике и цена. Студенти ће бити у стању да опишу и образложе климатске промене и њихове узрочнике, концепт одрживог развоја, управљање климом и трендовима развоја. Студенти ће бити оспособљени за индентификацију и процену ризика и претњи по безбедност у предметној области. Они ће моћи aргумeнтовано да прoцeњуjу испрaвнoст начина управљања ресурсима, развојем и енергетиком. Омогући ће се разумевање правних и етичких аспеката предметног подручја са посебним освртом на ЕУ. Студени ће сагледати тржиште енергије, његову структуру и учеснике. Разумеће међузависности између појединих сектора енергетике и утицаје на доношење стратешких одлука у оквиру енергетскоg микса. Оспособиће се за примену регулаторног оквира права енергетике за конкретне случајеве везане за енергетску безбедност и реаговање у евентуалним енергетским кризним ситуацијама. Разумевање и креативна примена усвојених знања на примеру Србије биће омогућена сваком студенту

Циљ предмета

Студенти треба да усвоје нова и прошире постојећа знања о појму, садржају и значају разумевања еколошке и климатске безбедности као горуће теме како у светским оквирима тако и у Србији. С обзиром на то да климатска безбедност изазива велико интересовање академске заједнице, јавности и политичких актера, кроз мултидисциплинарни приступ студенти ће се упознати са њеним најважнијим аспектима. То се нарочито односи на рањивост и очување виталних ресурса као што су водни ресуси и ресурси хране, исправност ваздуха, климатске пројекције, миграције, политичке и социјалне аспекте, мере ублажавања и адаптације, као и здравље становништва.

Исход предмета

Након завршетка студија студент треба да буде способан да: идентификује природне и антропогене покретаче климатских промена; oпишe утицаје климатских промена на пољопривреду, водне ресурсе, исправност ваздуха и здравље људи; разуме уобичајене моделе и сценарије климатских промена; упореди различите стратегије ублажавања климатских промена и опције политике климатских промена; разуме еколошке, социјалне и економске аспекте утицаја, адаптације и ублажавања на глобалној и локалној скали и процени политику климатских промена и потребу за друштвеним променама нарочито у светлу не само климатских промена него и
пандемије.